Vdes Jerry Springer, i njohur si ‘mbreti’ i talk show-ve

27 Prill, 2023 - 6:30 pm

Prezantuesi amerikan Jerry Springer, i cili u bë i famshëm për emisionet e tij që shpesh përfundonin në një grindje familjare, vdiq të enjten në moshën 79-vjeçare.

Përpara se të ndiqte karrierën në talk show, Springer, me profesion jurist, u zhvendos në politikë. Në vitin 1971 ai u zgjodh në Këshillin e Qytetit të Cincinnati dhe në 1977 ai u zgjodh kryetar i qytetit, duke shërbyer për një mandat.

Në vitin 1982 ai u përpoq të fitonte nominimin demokrat për guvernator në Ohajo, por humbi.

Ai më vonë filloi punë si komentator për stacionin televiziv WLWT në Ohio City.

Në vitin 1991 filloi të prezantojë talk show dhe u bë i njohur në të gjithë SHBA-në. Jerry Springer Show u transmetua deri në vitin 2018.

Më pas ai drejtoi emisionin “Judge Jerry” për tre sezone.

Familja e tij tha se ai vdiq në shtëpi.

Ai u diagnostikua me kancer në pankreas disa muaj më parë dhe gjendja e tij ishte përkeqësuar ditët e fundit.

Në shtator të vitit 1991, kur filloi Jerry Springer Show, ishte një talk show klasik, i orientuar drejt çështjeve sociale dhe jetës politike. Megjithatë, pas disa vitesh, për të rritur shikueshmërinë, Springer, fëmija i emigrantëve gjermano-hebrenj, ndryshoi rrënjësisht stilin e shfaqjes së tij.

“Menyja” e emisioneve të tij përfshinte pabesi, familje të shkatarruara, mosmarrëveshje dhe çudira të të gjitha llojeve. Biseda u moderua gjithmonë me kujdes nga Springer dhe zakonisht përfundonte me debate, protagonistët shoqëroheshin shpesh jashtë nga sigurimi.

Vitet 90 ishin më të mirat për “Jerry Springer Show”, të cilin shumëkush nxitoi ta imitonte. Madje ia kaloi shfaqjes së Oprah Winfrey-t.

Për miliona fansat e emisionit, ato u publikuan në video kaseta me fragmente pa censurë. Në disa raste emisionet përfunduan në tragjedi, si në rastin e një gruaje që u vra nga ish-bashkëshorti i saj menjëherë pas transmetimit të emisionit (bashkëshorti u dënua përfundimisht me burgim të përjetshëm).

Me kalimin e viteve, interesi për emisionin u zbeh, megjithëse ai vazhdoi të transmetohej çdo ditë pothuajse në të gjithë territorin amerikan. /abcnews.al/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme