Vdes Loretta Lynn, ikona e muzikës ‘country’

4 Tetor, 2022 - 11:12 pm

Ka vdekur sot në moshën 90 vjeçare, ikona e muzikës ‘country’, Loretta Lynn.

Loretta Lynn, vajza e një minatori të qymyrit nga Kentucky, këngët e sinqerta të së cilës për jetën dhe dashurinë si një grua në Appalachia e nxorrën atë nga varfëria dhe e bënë atë një shtyllë të muzikës ‘country’, shkruan AP.

Në një deklaratë të dhënë për Associated Press, familja e Lynn tha se ajo vdiq të martën në shtëpinë e saj në Hurricane Mills, Tennessee.

“Nëna jonë e çmuar, Loretta Lynn, ndërroi jetë paqësisht këtë mëngjes, më 4 tetor, në gjumë në shtëpi në fermën e saj të dashur në Hurricane Mills”, tha familja në një deklaratë.

Lynn ishte nënë e katër fëmijëve përpara se të fillonte karrierën e saj në fillim të viteve 1960, dhe këngët e saj pasqyronin krenarinë e saj për prejardhjen e saj rurale në Kentucky. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme