Vdes Marilyn Bergman, shkrimtarja e shumëfishtë Oscar, Emmy, tekstshkruesja fituese e Grammy ishte 93 vjeç

8 Janar, 2022 - 10:15 pm

Marilyn Bergman, fituese e shumë çmimeve Oscar, Emmy, Grammy dhe e njohur më shumë për tekstet e këngëve të saj, ka vdekur në moshën 93-vjeçare, përcjell KultPlus.

Ajo ndërroi jetë në shtëpinë e saj në Los Angeles në orën 1:15 të së shtunës në mëngjes me bashkëshortin Alan Bergman dhe vajzën Julie Bergman pranë saj. Shkaku i vdekjes ishte dështimi i frymëmarrjes (jo i lidhur me COVID).

Bergman ishte një tekstshkrues i shumëçmuar me tre çmime Oscar, katër çmime Emmy, tre çmime Grammy, dy çmime Golden Globe dhe një Cable Ace Award, ndër të tjera.

Marilyn ishte një diplomë muzikore në Shkollën e Lartë të Muzikës dhe Artit të Nju Jorkut dhe vazhdoi të studionte Psikologji dhe Anglisht në NYU. Pas kolegjit, ajo u transferua në Los Anxhelos dhe mori fillin muzikor nga jeta e saj e mëparshme. Në vitin 1956, ajo takoi Alanin dhe filloi një partneritet historik në jetë dhe punë.

Bergman ka lënë pas burrin e saj, Alan Bergman, vajzën dhe dhëndrrin Julie Bergman dhe iLan Azoulai. /KultPlus.com

Marilyn Bergman: Oscar-winning lyricist dies at 93 - BBC News

Të ngjajshme