Vdes në moshën 105-vjeçare “votuesi i parë i Indisë”

5 Nëntor, 2022 - 6:02 pm

Njeriu që përshkruhet si “votuesi i parë i Indisë” ka vdekur në moshën 105-vjeçare.

Sipas BBC, Shyam Saran Negi besohet të ketë qenë personi i parë që hodhi një votë kur India mbajti zgjedhjet e para të përgjithshme pas fitimit të pavarësisë nga sundimi britanik.

Negi ka votuar në çdo zgjedhje që atëherë, transmeton KultPlus.

Njëqindvjeçari kishte votuar vetëm tre ditë para vdekjes së tij të shtunën, në zgjedhjet e asamblesë për shtetin e tij të lindjes, Himachal Pradesh.

Mësuesi në pension mendohet të jetë personi i parë që votoi në Indinë e pavarur, pasi shteti i tij i lindjes hapi qendrat e votimit pesë muaj më herët në vitin 1951 për zgjedhjet e vitit 1952 për të shmangur borën e madhe.

Rezultati ishte një fitore dërrmuese për Kongresin Kombëtar Indian dhe Jawaharlal Nehru u bë Kryeministri i parë i zgjedhur në mënyrë demokratike i Indisë, pas gati 100 vjetësh sundimi kolonial britanik midis 1848 dhe 1947. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme