Vdes në moshën 91-vjeçare aktorja Mona

6 Korrik, 2022 - 10:30 am

Ka vdekur, në moshën 91-vjeçare, aktorja Mona Hammond, ish-ylli i “EastEnders”.

Hammond ishte më e njohur për rolin e saj në “Blossom Jackson” nga 1994 deri në 1997, duke ripërsëritur shkurtimisht rolin e saj në vitin 2010.

Një zëdhënëse e “EastEnders” tha se ata ishin “thellësisht të pikëlluar” për lajmin.

“Mona krijoi një gjyshe jo të pakuptimtë në Blossom Jackson, e cila u adhurua nga publiku dhe të gjithë ata që punuan me të”.

Hammond gjithashtu themeloi kompaninë novatore të Teatrit “Talawa” në Croydon në vitin 1986, për të ndihmuar në adresimin e “mungesës së mundësive krijuese për aktorët me ngjyrë dhe margjinalizimin e popujve me ngjyrë nga proceset kulturore”.

Bafta tha se ishin “të pikëlluar” për lajmin e vdekjes së “aktores së parë që luajti një sërë rolesh të paharrueshme në televizionin britanik”./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme