Vdes në moshën 97-vjeçare regjisori Peter Brook

3 Korrik, 2022 - 4:10 pm

Peter Brook, një nga regjisorët më novatorë të teatrit në botë, i cili përsosi artin e vënies në skenë të dramës së fuqishme në ambiente të çuditshme, ka vdekur në moshën 97-vjeçare, tha të dielën botuesi i tij, transmeton KultPlus.

Regjisori britanik përdori botën si prodhime të tij në skenë, duke filluar nga versionet sfiduese të Shekspirit përmes operës ndërkombëtare deri te poemat epike hindu.

Brook luajti në gjimnaze, fabrika të shkreta, gurore, shkolla dhe punime të vjetra gazi në qytete anembanë botës.

Megjithëse Brook konsiderohej me frikë në qarqet teatrale, ai ishte më pak i njohur në publikun e gjerë për shkak të refuzimit të tij për t’iu përkulur shijes komerciale. Ai u largua nga Britania për të punuar në Paris në vitin 1970.

Ai shpesh shmangte ndërtesat tradicionale teatrore për hapësirën boshe”, e cila mund të transformohej nga drita, fjalët, improvizimi dhe fuqia e madhe e aktrimit dhe sugjerimit.

“Unë mund të marr çdo hapësirë ​​boshe dhe ta quaj skenë,” shkroi ai në librin e tij novator të vitit 1968 The Empty Space.

Kërkimi i tij për frymëzim e çoi atë deri në Afrikë dhe Iran dhe prodhoi një sërë dramash origjinale të improvizuara të shënuara nga syri i tij për detaje dhe qasje sfiduese.

I lindur në Londër më 21 mars 1925, babai i tij ishte drejtor kompanie dhe nëna e tij shkencëtare. Ai la shkollën në moshën 16-vjeçare për të punuar në studio filmike dhe më pas shkoi në Universitetin e Oksfordit dhe mori një diplomë në anglisht dhe gjuhë të huaja./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme