Vdes novelisti i njohur spanjoll, Javier Marias

11 Shtator, 2022 - 7:59 pm

Romancieri spanjoll fitues i çmimeve Javier Marias vdiq të dielën në moshën 70-vjeçare, ka thënë botuesi i tij Alfaguara, transmeton Reuters.

Marias, i cila kishte vuajtur nga pneumonia muajin e kaluar, botoi 16 romane duke përfshirë “Fytyra jote nesër” një trilogji e botuar midis 2002 dhe 2007.

 “Një ditë e trishtuar për letrat spanjolle”, shkroi në Twitter kryeministri spanjoll Pedro Sanchez. Javier Marias na lë ne, një nga shkrimtarët më të mëdhenj të kohës sonë.

Librat e tij u përkthyen në 46 gjuhë dhe u shitën në pothuajse 9 milionë kopje në 56 vende.

Një përkthyes si dhe një kolumnist për gazetën e përditshme spanjolle El Pais, Marias mori një sërë çmimesh për punën e tij. Vitin e kaluar, ai u zgjodh në Shoqërinë Mbretërore Britanike të Letërsisë si Shkrimtar Ndërkombëtar./ KultPlus.com

Të ngjajshme