Vdiq arbëreshi Gianni Belluscio, studiues i fonetikës, fonologjisë e dialektologjisë shqiptare

13 Prill, 2020 - 11:19 am

Arbëreshi Gianni Belluscio, vdiq ende pa i bërë 59 duke shënuar kështu një humbje të madhe për albanologjinë, arbëreshët e arbërishten, shkruan KultPlus.

Gianni Belluscio ka qenë pjesëmarrës i hershëm dhe i rregullt i Seminarit të Albanologjisë në Prishtinë.

Profesori Rrahman Paqarizi, është shprehur thellësisht i prekur nga kjo vdekje e Belluscios duke e vlerësuar si një ndër studiuesit më të mirë të fonetikes shqiptare.

“Dje paska nderru jete nje arberesh i madh. Pa i bere 59 vjet qenka nda nga kjo bote dhe nga ne Gianni Belluscio, nje nder studiuesit me te mire te fonetikes, fonologjise e dialektologjise shqiptare. Gianni Belluscio ka qene pjesemarres i hershem dhe i rregullt i Seminarit te Albanologjise. E kisha mik te shtrenjte e bashkepunetor. E donim dhe na donte. E quanim edhe Skenderbe. Kjo eshte nje humbje e madhe per albanologjine dhe per arbereshet e arberishten. U takofshim ne jeten e pertejme Xhani i dashur!”, ka shkruar Paqarizi. / KultPlus.com

Të ngjajshme