Vdiq instrumentisti i njohur Shaqir Hoti

10 Prill, 2021 - 10:33 pm

Instrumentisti i njohur kosovar, Shaqir Hoti, ka vdekur të shtunën, kanë njoftuar familjarë të tij.

Shaqir Hoti ishte i lindur më 1936, në fshatin Rogovë të Hasit.

Që në moshën 6-vjeçare luajti me instrumentet aerofone si fyej, kavalle, bishtnica pipëza e të tjera.

Shkollën fillore e kreu në vendlindje e të mesmen e muzikës në Prizren, në flaut.

Një kohë punoi në fshatin e lindjes duke kontribuar në organizimin e jetës kulturore. Më pas u angazhua në orkestrën popullore të Radio Prishtinës si flautist i parë. Mori pjesë në festivale me karakter vendor dhe ndërkombëtar me instrumente frymore.

Mbetet e veçantë paraqitja në Berlinin Perëndimor më 1969, në një festival ndërkombëtar ku me këngën “Baresha”, të interpretuar nga Nexhmije Pagarusha, fituan çmimin e parë./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme