Vdiq në moshën 72 vjeçare Peter Robinson

7 Tetor, 2022 - 5:45 pm

Autori i librave më të shitur të zhanrit krim, Peter Robinson ka vdekur në moshën 72-vjeçare, ka konfirmuar botuesi i tij, transmeton KultPlus.

Romancieri i lindur në Leeds ishte i njohur për serinë e librave të DCI Alan Banks, të vendosura në Yorkshire.

Tregimet u përshtatën në një serial ITV me Stephen Tompkinson, i cili u shfaq nga 2011 deri në 2017.

Botuesi i tij tha se ai kishte vdekur pas një sëmundjeje të shkurtër të martën. Homazhet janë bërë nga kolegët shkrimtarë të krimit Val McDermid dhe Ian Rankin.

Robinson emigroi në Kanada në 1974 pasi studioi Letërsi Angleze në Universitetin e Leeds.

Ai jetonte në Toronto me gruan e tij Sheila Halladay./KultPlus.com

Të ngjajshme