Vendi i prehjes së Mbretëreshës Elizabeth II, publiku mund ta vizitojë atë më 29 shtator (FOTO)

24 Shtator, 2022 - 11:55 pm

Buckingham Palace ka publikuar një fotografi të prehjes së fundit të Mbretëreshës Elizabeth II, përcjell KultPlus.

Një gur i gdhendur me emrin e monarkes të ndjerë u instalua në Kapelën Përkujtimore të Mbretit George VI, një aneks i kishës kryesore, të hënën në mbrëmje pas një shërbimi privat ku mori pjesë familja e saj.

Pllaka është e gdhendur me dorë nga mermeri i zi belg dhe përmban gërma bronzi që lexojnë emrat e prindërve të saj – Mbretit George VI dhe Mbretëreshës Elizabeth – të ndjekur nga emri i mbretëreshës së ndjerë së bashku me atë të bashkëshortit të saj, Princit Philip, shkruan CNN.

Katër anëtarët mbretërorë ishin anëtarë të Urdhrit të Garterit, urdhri më i lartë i kalorësisë së vendit që daton që nga kohërat mesjetare dhe mbretërimi i mbretit Eduard III.

Rezidencat mbretërore, duke përfshirë Kështjellën Windsor, janë mbyllur që nga vdekja e monarkes më 8 shtator. Por publiku i gjerë do të jetë në gjendje të vizitojë vendin e prehjes së Mbretëreshës kur kështjella të rihapet më 29 shtator.

Disa zona brenda rezidencave mbretërore u rihapën për turistët të enjten, duke përfshirë Galerinë e Mbretëreshës në Pallatin Buckingham, Pallatin e Holyroodhouse dhe Galerinë e Mbretëreshës në Edinburg, Skoci, sipas Trustit të Koleksionit Mbretëror. Megjithatë, hapja verore e Pallatit Buckingham të State Rooms dhe Royal Mews nuk do të kthehet këtë vit. /KultPlus.com

Vendi i fundit i pushimit të Mbretëreshës Elizabeth II është treguar në Kapelën Përkujtimore të Mbretit George VI në Kështjellën Windsor. Royal Collection Trust/The Dean and Canons of Windsor/Handout/Reuters

Të fundit

Të ngjajshme