Viola von Cramon: Po përpiqemi në maksimum që Kosova të fitojë liberalizimin e vizave

5 Mars, 2022 - 10:58 am

Eurodeputetja dhe raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, së fundmi ka folur përpara mediave, ku edhe ka deklaruar se po bëjnë përpjekje në maksimum që Kosova të marrë liberalizimin e vizave.

Në këtë konferencë, Viola von Cramon njoftoi edhe për takimet që zhvilloi në Kosovë.

“Po përpiqemi në maksimum që Kosova të fitojë atë që e meriton, pra liberalizimin e vizave. Por, në të njëjtën kohë dëshirojmë që kjo qeveri të jetë e suksesshme sa i përket reformave, të cilat përmirësojnë jetën e qytetarëve”, tha ajo.

Tutje, eurodeputetja ka thënë se nuk po largohet nga vëmendja e tyre për asnjë moment lufta e cila është duke ndodhur në Ukrainë.

Viola von Cramon ka theksuar se popullata në veri të Kosovës nuk është e interesuar për tensione.

“Të gjithë ne jemi të prekur nga situata në Ukrainë. Unë nuk shohë ndonjë paralele në bazë të gjendjes në Moskë dhe asaj në Beograd. Kemi parë demonstrata në Beograd që ka qenë në mbrojtje të Rusisë dhe kjo ka qenë irrituese për ne. Kur flet me popullatën në veri e kupton se ata nuk duan tensione, nuk kanë interes që të kenë provokime”, tha ajo.  /KultPlus.com

Të ngjajshme