Virusi i ri infekton 35 persona në Kinë

10 Gusht, 2022 - 7:44 pm

Shkencëtarët po gjurmojnë një virus të ri, me prejardhje nga kafshët në Kinën lindore që ka infektuar të paktën disa dhjetëra njerëz, përcjell KultPlus.

Romani henipavirus Langya (LayV) u gjet në 35 pacientë në provincat Shandong dhe Henan. Shumë prej tyre kishin simptoma të tilla si ethe, lodhje dhe kollë.

Ata mendohet se e kanë kontraktuar virusin nga kafshët, shkruan BBC.

Nuk ka asnjë provë deri më tani që LayV mund të transmetohet mes njerëzve.

Studiuesit e zbuluan virusin kryesisht te gocat. Zbulimi u theksua në një letër të shkruar nga studiues nga Kina, Singapori dhe Australia dhe e botuar në New England Journal of Medicine këtë muaj. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme