Viti i artit nën dry

5 Janar, 2021 - 6:14 pm

Pandemia e koronavirusit që mbërtheu botën gjatë vitit 2020, goditi rëndë edhe industritë muzikore, filmike dhe të modës. Mirëpo para se të niste përhapjen në muajin janar, bota u zu në befasi nga një lajmi lidhur me çiftin mbretëror, Princi Harry dhe bashkëshortja e tij amerikane, Meghan Markle.

Në janar, nipi i Mbretëreshës Elizabeth, konfirmoi planin për braktisjen e roleve si anëtarë të lartë të familjes mbretërore dhe të punojnë për t’u bërë financiarisht të pavarur. Më nëntë janar, çifti publikoi rregullat e reja në çështjet e mediave. Këto rregulla ata u larguan nga sistemi mbretëror që përbëhej nga mediat tradicionale që çdoherë kanë pasur të drejtat e veçanta për të mbuluar ceremonitë mbretërore. Çifti tani ka të drejtë të vendosë se cila media duhet të mbulojë një ceremoni të caktuar.

Maskat dhe dezinfektuesit nisën të bëheshin pjesë e pandashme e përditshmërisë në industrinë e modës. Pasi në Londër u mbajt java e modës me maska dhe dezinfektues, dizejnatori i njohur Giorgio Armani më 23 shkurt organizoi Javën e Modës në Milan, por në një teatër të thatë, pa asnjë pjesëmarrës.

Këngëtarja britanike Duffy për disa vjet u mungoi skenave muzikore. Më 25 shkurt doli publikisht dhe pranoi se ishte “përdhunuar, droguar dhe mbajtur peng”. Këngëtarja nuk ka përmendur emrin e sulmuesit të saj. Ka pretenduar se ishte droguar në ahengun e ditëlindjes dhe se ishte dërguar jashtë Britanisë së Madhe. Fituesja e çmimit “Grammy” që u bë e famshme e këngën “Mercy” të vitit 2008, kishte shkruar se është përmirësuar gjendja e saj, por i ishte dashur shumë kohë për këndellje.

Shtyrja e turneve

Madonna ishte prej artisteve të para që anuloi datat e koncerteve për Parisin si pjesë të turneut botëror “Madame X”. Më nëntë mars ajo ia vuri drynin koncerteve pasi autoritetet franceze ndaluan tubimet me më shumë se 1 mijë persona, si një prej formave të para për parandalimin e përhapjes së koronavirusit. Në fillimpranvere ajo do të perforonte një sallën “Grand Rex” në qendër të Parisit. Kishte kapacitet prej 2 mijë e 800 personash.

Edhe artistë të tjerë filluan shtyrjen e turneve me të nisur muaji mars. Rockbendi amerikan “Pearl Jam” shtyu pjesën e partë të turneut “Gigaton Tour”. Njëjtë veproi edhe Miley Cyrus që anuloi udhëtimin drejt Australisë. Pasuan grupi koreanojugor “BTS”, “The Rolling Stones” dhe Harry Styles, ish-anëtari i grupit “One Direction”. Britanik krejt listën e koncerteve e shtyu për vitin 2021.

Pandemia goditi edhe festivalet e mëdha muzikore. Glastonburyn britanik dhe Eurovisionin. Organizatorët e festivalit që sivjet po festonte 50 vjetorin e themelimit si festivali më i madh i fushës, konfirmuan se biletat e sivjetme do të shfrytëzohen për vitin 2021. Në mesin e yjeve që do të performonin në festival ishin edhe Taylor Swift e veterani Paul McCartney i “The Beatles”. “Eurovisioni” që sivjet do të mbahej në Rotterdam të Holandës, kaloi në versionin online, duke u ndarë në dy pjesë me titullin “Eurovision: Europe Shine A Light”.

Koncerte në shtëpi

Të famshmit përdorën rrjetet sociale për të arritur te audienca e ngujuar në shtëpi. Krejt performancat u bën për të bërë thirrje për kujdes, ndërsa u mblodhën fonde për betejën ndaj koronavirusit. Yjet si Chris Martin i grupit “Coldplay”, John Legend dhe Keith Urgna, me orë të tëra performuan nga shtëpitë. Një prej koncerteve më gjigande që u mbajt nga shtëpitë ishte ai i Lady Gagas më 6 prill. Në koncertin e titulluar “One World: Together at Home” performuan dhjetëra artistë botërorë.

Albumet e befasishme

Sivjet shumë artistë realizuan këngë. Të bëra bashkë nëpër albume erdhën si befasi për njerëzit në muajt e izolimit. Billie Eilish, që sapo kishte fituar çmimet “Gramy” dhe sapo ishte kthyer nga performanca në ceremoninë e ndarjes së çmimeve “Oscar”, publikoi këngën që do të jetë pjesë e filmit të James Bondit “No Time to Die”. Bujë më të madhe bëri këngëtarja Taylor Swift që në fund të vitit 2020 publikoi dy albume, njëri pas tjetrit. “Folklore” po vazhdon të korrë suksese nëpër toplistat muzikore.

Skandalet dhe beteja me racizmin

Udhëheqësja e një prej emisioneve më të ndjekura amerikane, Ellen DeGeneres më 21 shtator nisi sezonin e ri, duke u kërkuar falje punëtorëve të emisionit për ambientin helmues në të cilin po punonin. Tre producentët kryesorë dhanë dorëheqje për shkak të ngacmimeve, racizmit dhe sjelljeve seksuale ndaj punëtorëve. Ky skandal nxiti fushata për largimin e DeGeneres.

Qershori ishte i mbushur me protesta kundër racizmit që shpërthyen me vrasjen e afro-amerikanit, George Floyd nga duart e policisë. Më shumë se 300 aktorë me ngjyrë të zezë, si Idris Elba, Queen Latifah dhe Billy Porter, kërkuan nga Hollywoodi që të punojë në përmbajtjen kundër racizmit. Në fillim të qershorit filmi klasik, fitues i çmimit “Oscar”, “Gone With the Wind” u hoq nga shërbimet e transmetimit në SHBA. Klasiku i vitit 1939 u kthye në ekrane, por me skena të redaktuara që dënonin shpërfaqjen raciste.

Aktori Johnny Depp mori vëmendje të madhe gjatë muajit nëntor kur humbi betejën gjyqësore ndaj gazetës britanike “The Sun” që e kishte quajtur si “rrahës i bashkëshortes”. Gjykata e Lartë e Londrës kishte konfirmuar se aktori vazhdimisht e kishte rrahur ish-partneren e saj Amber Heard dhe se kishte vënë në rrezik për jetën e saj. Krejt vera ka shkuar me seanca dëgjimore nga Depp dhe Heard që ka dëshmuar se aktori e ka rrahur dhe vazhdimisht ka qenë i dehur dhe nën ndikimin e substancave.

Fundviti përcillet me familjen mbretërore të Britanisë. Princi William ka mirëpritur nisjen e hetimeve të reja për mënyrën se si BBC-ja siguroi intervistën e famshme të vitit 1995 me Princeshën Diana. Ka pasur akuza se ajo është mashtruar me qëllim që të merrte pjesë në këtë intervistë. Gjatë intervistës me gazetarin Martin Bashir, që u ndoq nga më shumë se 20 milionë shikues në Britani, Dianna shtangu një komb të tërë kur pranoi se kishte një aferë jashtëmartesore dhe dha detaje intime për dështimin e martesës me Princin Charles./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme