Vjosa Osmani paralajmëron se Serbia do të mësojë nga agresioni i Rusisë

15 Mars, 2022 - 11:08 am

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, së fundmi ka dhënë një opinion për prestigjiozen britanike “The Economist”, ku edhe ka folur për zhvillimet e fundit në rajon dhe luftën që po ndodh në Ukrainë, përcjell KultPlus.

Osmani ka përsëritur edhe një herë tjetër pjesën e një destabilizimi që mund të ndodhë në Ballkan, në qoftë se Rusia vazhdon luftën e saj në Ukrainë, duke përmendur këtu edhe Serbinë.

“Putin i ka kthetrat e tij të ngulitura thellë dhe fort në rajonin tonë përmes ndikimit që ushtron mbi përfaqësuesin e tij, Serbinë, e cila ka intensifikuar përpjekjet për të destabilizuar Kosovën, Bosnjë-Hercegovinën dhe Malin e Zi”, tha ajo.

Presidentja thotë se mbështetja ushtarake që Rusia i ofron Serbisë, duhet të jetë një shqetësim për ndërkombëtarët.

“Në vitin 2012, para se Vuçiq të vinte në pushtet, Serbia kreu dy aktivitete ushtarake me aleatin e saj lindor. Pas gati një dekade të udhëheqjes së tij, numri i këtyre llojeve të aktiviteteve është rritur në mënyrë eksponenciale. Partneriteti midis dy vendeve është kaq vendimtar për të dyja palët, dhe blerja dhe donacionet e armatimit të rëndë aq të konsiderueshëm, sa Moska ka hapur një zyrë të mbrojtjes në Beograd dhe një qendër “humanitare” në Nish që ka pikëpyetje të rëndësishme për misionin e saj të pretenduar. . Nuk është çudi që Departamenti i Mbrojtjes i SHBA-së ka deklaruar se Serbia ofron “mjedisin më lejues” për ndikimin rus në rajonin tonë”, u shpreh Osmani.

Përsa i përket refuzimeve të drejtpërdrejta nga Serbia, Osmani thotë se kjo gjë nuk është një befasi.

“Tani është koha për të folur qartë se ku qëndrojmë: Kosova dhe partnerët e saj në mbarë botën janë në anën e Ukrainës, ndërsa Serbia ka zgjedhur të mbajë anën e Putinit”, vazhdoi më tej.

Sipas Osmanit, gjatë viteve të fundit, pavarësisht se ka folur për një lojë të mirë për vlerat evropiane, Serbia e ka rritur bashkëpunimin e saj politik, ushtarak dhe ekonomik me Rusinë në nivele të padëshmuara më parë, madje edhe nën regjimin e Millosheviçit.

“Zhvendosja e Serbisë drejt autokracisë ka qenë gradual dhe, më e rëndësishmja, e qëllimshme. Për një kohë të gjatë e mbetur e pa kundërshtuar apo edhe e pranuar, sot Serbia paraqet një kërcënim të rëndësishëm për stabilitetin në Evropë. Kjo është tashmë e dukshme në të gjitha indekset ndërkombëtare për demokracinë, median dhe liritë. Rënia e vlerësimit të Serbisë është dëshmi e prirjes së saj gjithnjë e më autokratike”, deklaroi Osmani. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme