Votohet ligji i ri për kinematografi, Matoshi: Më në fund filmi po e merr mbështetjen ligjore e shtetërore

15 Qershor, 2023 - 1:37 pm

Sot është votuar përfundimisht ligji i ri për kinematografi.

Lajmin e ka bërë të ditur deputetja dhe njëherit aktorja Adriana Matoshi e cila është shprehur e plotësuar pas kalimit të këtij ligji shumë të rëndësishëm për industrinë e kinematografisë.

“Pas nje procesi shume te gjate e me plot veshtiresi, sot votuam perfundimisht ligjin e ri per kinematografi.

Sot po ndihem e plotesume ne dy menyra.

Si deputete e perfaqesuese e komunitetit ne Kuvend te Kosoves, shume e gezume qe ia arritem te behemi bashke edhe me opoziten per ta votu nje ligj kaq te nevojshem per industrine e kinematografise. Falemnderuese edhe per te gjithe akteret institucional dhe artistet qe kane ndihmu me u shkru ky ligj ashtu qe me iu pergjigj nevojave te industrise.

Si artiste, tejmase e gezume qe kinematografia po e merr vemendjen e meritume. Cilesia e prodhimtarise tone kinematografike, me suksese qe secili vend i enderron, ma ne fund po e merr mbeshtetjen ligjore e shteterore. E di qe dita e sotme ka me qene motiv shtese per krejt artistet, producentet, regjisoret, skenaristet, kostumografet e skenografet, me vazhdu me kriju dhe me enderru edhe ma shume.

Urime kolegeve te mi, e na shkoft mbare”, shkruan Matoshi. / KultPlus.com

Të ngjajshme