Will Smith jep dorëheqje nga Oscars: E tradhtova besimin e Akademisë

2 Prill, 2022 - 2:09 am

Will Smith njoftoi në një deklaratë të premten se ai ka dhënë dorëheqjen nga Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit, përcjell KultPlus.

Pasi goditi prezantuesin Chris Rock në skenë në ceremoninë e ndarjes së çmimeve Oscar fundjavën e kaluar, Will Smith tani ka dhënë dorëheqje, raporton CNN.

Smith është larguar me dëshirë nga organizata e njohur e yjeve të filmit, regjisorëve dhe producentëve.

Deklarata e tij e plotë:

“Unë i jam përgjigjur drejtpërdrejt njoftimit të seancës disiplinore të Akademisë dhe do të pranoj plotësisht të gjitha pasojat për sjelljen time. Veprimet e mia në prezantimin e 94-të të çmimeve Oscar ishin tronditëse, të dhimbshme dhe të pafalshme. Lista e atyre që kam lënduar është e gjatë dhe përfshin Chris, familjen e tij, shumë nga miqtë dhe të dashurit e mi , të gjithë të pranishmit dhe audiencën globale në shtëpi. Unë tradhtova besimin e Akademisë. I privova kandidatët dhe fituesit e tjerë nga mundësia e tyre për të festuar dhe për t’u festuar për punën e tyre të jashtëzakonshme. Unë ndjehem me zemër të thyer. Unë dua të kthej fokusin tek ata që meritojnë vëmendje për arritjet e tyre dhe të lejoj Akademinë të kthehet në punën e jashtëzakonshme që bën për të mbështetur krijimtarinë dhe artin në film. Pra, po jap dorëheqjen nga anëtarësimi në Akademinë e Arteve dhe Shkencave të Filmit dhe do të pranojë çdo pasojë të mëtejshme që Bordi i konsideron të përshtatshme. Ndryshimi kërkon kohë dhe unë jam i përkushtuar të bëj punën për t’u siguruar që kurrë të mos në lejimin e dhunës të kapërcejë arsyen”.

Smith i kërkoi falje publike Rock të nesërmen përmes mediave sociale.

1 Prilli shënon ditën e gënjeshtrës por shumë media ndërkombëtare kanë raportuar se një gjë e tillë ka ndodhur realisht, përfshirë këtu CNN, The Guardian, Bloomberg etj. /KultPlus.com

Të ngjajshme