Xhaketa e fluturimit të astronautit Buzz Aldrin mund të arrijë deri në2 milionë dollarë në ankand

22 Korrik, 2022 - 10:15 pm

Shtëpia e ankandeve Sotheby’s New York do të xhirojë për hënën javën e ardhshme, ndërsa nxjerr në ankand koleksionin personal të astronautit amerikan Buzz Aldrin, transmeton KultPlus.

Shitja ‘Buzz Aldrin: American Icon’ do të bëhet më 26 korrik. Ndër pikat kryesore është një xhaketë gjatë fluturimit që Aldrin veshi në misionin e uljes në Hënë të vitit 1969 Apollo 11, e cila ka një vlerësim të shitjeve prej rreth 1 milion dollarë deri në 2 milion dollarë.

“Kjo është një gjë tepër e rrallë,” tha Shefja Globale e Shkencës dhe Kulturës Popullore e Sotheby’s, Cassandra Hatton, duke shtuar se ishte e vetmja veshje e fluturuar nga misioni Apollo 11 në dispozicion për t’u blerë.

Një tjetër pjesë kryesore është një stilolaps që ekuipazhi i Apollo 11 përdori për të riparuar një ndërprerës të prishur, duke i shpëtuar jetën. Vlerësimi i tij është gjithashtu nga 1 milion deri në 2 milion dollarë.

Të fundit

Të ngjajshme