Zbulohet fosili i ‘dragoit të detit’

10 Janar, 2022 - 11:45 am

Një fosil prehistorik i të ‘dragoit të detit’ është zbuluar në Midlands dhe është përshkruar si një nga gjetjet më të mëdha në historinë e paleontologjisë britanike.

Ichthyosauri, afërsisht 180 milionë vjet i vjetër me një skelet rreth 10 metra të gjatë dhe një kafkë që peshon afërsisht një ton, është fosili më i madh dhe më i plotë i këtij lloji i gjetur ndonjëherë në Mbretërinë e Bashkuar.

Ai u zbulua nga Joe Davis i Leicestershire gjatë punimeve në Rezervuarin e Natyrës në Rutland. “Unë thirra këshillin e qarkut dhe thashë se mendoj se kam gjetur një dinosaur,” shpjegoi Joe Davis, i cili punon në Rezervuarin natyror të Rutland pranë Leicester. Ichthyosaurët e parë, të cilët quhen dragonj deti u shfaqën për herë të parë rreth 250 milion vjet më parë dhe u zhdukën 90 milion vjet më parë.

Dr Dean Lomax, një paleontolog nga Universiteti i Mançesterit, tha se ishte “një nga gjetjet më të mëdha në historinë paleontologjike britanike”./abcnews.al

Punëtorët që gërmojnë dragoin e detit

Të fundit

Të ngjajshme