Zbulohet monedha me portretin e Mbretit Charles në Britani (FOTO)

30 Shtator, 2022 - 9:40 am

Është zbuluar shëmbëlltyra zyrtare e monedhës me portretin e mbretit të ri të Britanisë, Charles. Bëhet fjalë për një monedhë me vlerë 5 paund dhe një më të vogël prej 50 pence.

Ato janë realizuar nga skulptori britanik Martin Jennings dhe janë miratuar personalisht nga Mbreti i ri. Në përputhje me traditën, portreti i Charles është vendosur në drejtim të kundërt me atë të nënës së tij.

Imazh i ri i mbretit Charles III është zbuluar nga Royal Mint dhe do të hyjë në qarkullim deri në fund të vitit.

Mbishkrimi latin që rrethon figurën thotë: “:: CHARLES III :: D :: G :: REX :: F :: D :: 5 PUNDS :: 2022”, që përkthehet në: “Mbreti Charles III, me hirin e Zot, Mbrojtës i Besimit”.

Ndërkohë, një varg i veçantë monedhash përkujtimore për Mbretëreshën Elizabeth II do të dalë të hënën në orën 9 të mëngjesit./A2CNN / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme