Zbulohet një furrë buke në vendin e lashtë romak

9 Dhjetor, 2023 - 10:30 pm

Arkeologët që gërmonin në vendin e lashtë romak, Pompei, kanë zbuluar një furrë buke që u përdor edhe si një burg ku skllevërit dhe gomarët mbylleshin dhe shfrytëzoheshin për të bluar miellin, shkruan Reuters.

Furra është një hapësirë e ngushtë me vetëm dritare të vogla me grila hekuri për kalimin e dritës dhe gropa në dysheme për të drejtuar lëvizjen e kafshëve.

Furra e bukës ndodhet në Regio IX, insula 10, ku gërmimet janë duke u zhvilluar si pjesë e një projekti më të madh për të mbështetur dhe mirëmbajtur frontet që rrethojnë zonën ende të paeksploruar të qytetit antik romak që u varros nga shpërthimi i malit të afërt Vezuvius në vitin 79 pas Krishtit. / KultPlus.com

Të ngjajshme