Zbulohet qeramika më e rrallë e të gjitha dinastive kineze

20 Tetor, 2021 - 10:20 pm

Një pjatë prej guri e ekspozuar në Muzeun Britanik, e cila më parë mendohej se ishte koreane, është identifikuar si “qeramika më e rrallë nga të gjitha dinastitë kineze”.

”Artefakti i thjeshtë me smalt të gjelbër fillimisht mendohej se ishte me origjinë koreane, por në fakt është një nga më pak se 100 shembujt e mbijetuar të dinastisë Song”, theksoi muzeu në një deklaratë.

Sipas Muzeut Britanik, sendet e ashtuquajtura ”Ru” u krijuan midis 1086 dhe 1125 për oborrin perandorak kinez të ”Këngës së Veriut”.

Pllaka u ble në vitin 1928 nga koleksionisti Percival David në Nju Jork.

Në vitet 1970, studiuesit vendosën që pjata ishte koreane, megjithatë pretendimi i tyre tani është hedhur poshtë nga akademikja gjermane Regina Krahl, e cila studion sendet Ru.

Muzeu tha se studiuesit nga Instituti Forenzik i Universitetit Cranfield më vonë vërtetuan origjinën e pjatës “përtej dyshimit të arsyeshëm”.

Drejtori i Muzeut Britanik Hartwig Fisher theksoi se ”ky zbulim i jashtëzakonshëm është rezultat i kërkimit më të fundit akademik dhe shkencor”./atsh/KultPlus.com

Të ngjajshme