Zelensky: Mbi 200 mijë fëmijë janë marrë me forcë nga Rusia, shumica ishin në jetimore

2 Qershor, 2022 - 3:45 pm

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka akuzuar Rusinë se po ndjek një “politikë të vazhdueshme kriminale të deportimit të popullit tonë” në zonat kryesisht të largëta të Rusisë.

Zelensky tha sot se më shumë se 200,000 fëmijë janë marrë deri më tani. Rusia “largon me forcë nga Ukraina si të rriturit ashtu edhe fëmijët. Ky është një nga krimet më të tmerrshme të luftës në Rusi. Në total, më shumë se 200,000 fëmijë janë marrë deri më tani. Këta janë jetimë nga jetimoret. Dhe fëmijë me prindër. Dhe fëmijë të divorcuar nga familjet e tyre”, tha Zelensky.

Sipas tij, shteti rus i shpërndan këta njerëz në territorin e tij, në rajone të largëta. “Qëllimi i kësaj politike kriminale nuk është thjesht të vjedhë njerëzit, por t’i bëjë të dëbuarit të harrojnë Ukrainën dhe të mos mund të kthehen”, shton presidenti.

Ai tha gjithashtu se deri më tani të paktën 243 fëmijë kanë humbur jetën gjatë luftës, 446 janë lënduar dhe 139 të tjerë janë të zhdukur./ KultPlus.com

Të ngjajshme