Kandidatja për zëvendespresidente e Amerikës, për herë të parë një grua dhe për herë të parë me ngjyrë

12 Gusht, 2020 - 3:04 pm

Disa muaj pasi ëndrra e saj për të qenë presidente e Shteteve të Bashkuara të Amerikës u ndal në gjysmë, Kamala Harris tashmë do të provojë një mundësi të dytë me Partinë Demokratike, shkruan BBC, transmeton KultPlus.

Një vit më parë senatorja nga Kalifornia kishte arritur të përparoj në debate të mbushura përplot me kandidat dhe me një kritikë marramendëse ndaj rivalit të saj Joe Biden për garën. Megjithatë, në fund të vitit 2019, fushata e saj kishte marrë fund.

Tani që Biden është kandidati i Demokratëve për president të ardhshëm të Amerikës, 55 vjeçarja është zgjedhur si zëvendëspresidente e ardhshme e vendit dhe nëse Biden i fiton zgjedhjet ajo do të shënohej në histori si zëvendespresidentja e parë grua në Amerikë dhe për herë të parë me ngjyrë.

Demokratja nga Kalifornia u lind në Oakland, Kaliforni, nga dy prindër imigrantë: një nënë me origjinë indiane dhe baba të lindur në Xhamajka. Pas divorcit të prindërve të saj Harris u rrit nga nëna Shyamala Gopalan Harris, një studiuese për kancerin dhe aktiviste për të drejtat civile. Ajo u rrit duke bashkëjetuar me kulturën indiane, gjatë kohës sa qëndronte së bashku me nënë e saj në Indi. Vitet e para të senatores Harris gjithashtu përfshinë një periudhë të shkurtër në Kanada. Kur nëna e saj Shymala Gopalan Harris u punësua si profesoreshë në Universitetin McGill, Harris dhe motra e saj e vogël Maja shkuan me të, ku ndjekën shkollën në Monteral për pesë vite me radhë. Ajo kreu kolegjin në SH.B.A., duke kaluar katër vjet në Universitetin Howard, një nga kolegjet kryesore të personave me ngjyrë të zezë, të cilat ajo i ka cilësuar si ndër përvojat më formuese të jetës së saj. Në vitin 2019, ajo i tha Washington Post se politikanët nuk duhet të futen në ndarje për shkak të ngjyrës ose sfondit të tyre. Kur ajo filloi kandidimin për presidente për një turmë prej më shumë se 20,000 në Oakland, Kaliforni, në fillim të vitit të kaluar, oferta e saj për vitin 2020 u prit me entuziazëm fillestar. Por senatorja nuk arriti të artikulojë një arsyetim të qartë për fushatën e saj, dhe u dha përgjigje të paqarta për pyetjet në fushat kryesore të politikës si kujdesi shëndetësor. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme