Zipline i parë në Theth për të gjithë të apasionuarit e aventurës

19 Shkurt, 2024 - 9:38 am

Parku Kombëtar i Thethit, i gjendur mes Alpeve në veri të Shqipërisë, është shndërruar këto ditë dimri në një panoramë mahnitëse ku bardhësia e dëborës ndërthuret me natyrën.

Kryeministri Edi Rama ndau pamje nga kjo zonë, ku po ndërtohet edhe zipline i parë.

“Në Theth, zipline i parë në këtë zonë do të jetë gati për të gjithë të apasionuarit e aventurës”, shkruan kryeministri Rama në rrjetet sociale.

Turistët do të kenë mundësinë e madhe për të kaluar mbi kodrat, lumin e Thethit dhe lugina e Alpeve të Shqipërisë, duke shijuar pamjet e mrekullueshme dhe adrenalinën që ky ZipLine ofron.

Me ndërtimin e Zip Line, Thethi shton një atraksion tjetër për tërheqjen e më shumë vizitorëve dhe krijon një shans të ri për të promovuar bukuritë natyrore të kësaj zone.

Parku Kombëtar i Thethit ndodhet rreth 70 km larg Shkodrës. Ai është i vizitueshëm në katër stinët, ku në pranverë dhe verë për gjelbërimin e rrallë, në dimër për bardhësinë e dëborës dhe për lojërat aventureske me të, ndërsa vjeshta për ngjyrat mahnitëse dhe begatinë në frutikulturë. / KultPlus.com

Të ngjajshme