Zonja e parë e ShBA-së, Jill Biden vizitoi Ukrainën, takon Olena Zelenska në Ditën e Nënës

9 Maj, 2022 - 11:02 am

Zonja e parë e SHBA-sw Jill Biden bëri një vizitë të papritur të dielën në Ukrainë, ku u takua me zonjën e parë ukrainase Olena Zelenska në një shkollë që është shndërruar në një strehë për njerëzit që ikin nga dhuna dhe bombardimet ruse.

Biden kaloi kufirin Sllovaki-Ukrainë në qytetin e Uzhhorod në cepin jugperëndimor të vendit pasi vizitoi refugjatët ukrainas që u larguan nga atdheu i tyre në Sllovaki.

Zelenska, gruaja 44-vjeçare e presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy, ka qenë e fshehur, së bashku me dy fëmijët e tyre, që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës 10 javë më parë.

Gjatë këtij takimi, Biden i dhuroi lule Olenas nw Ditën e Nënës dhe të dyja u përqafuan përpara se të takoheshin në një dhomë të vogël anësore në strehë.

“Doja të vija në ditën e nënës”, tha Biden. “Ne menduam se ishte e rëndësishme t’i tregonim popullit ukrainas se kjo luftë duhet të ndalet dhe kjo luftë ka qenë brutale. Dhe populli i SHBA-së qëndron me popullin e Ukrainës.”

“Ne e ndiejmë atë,” u përgjigj Zelenska.

“Së pari do të doja t’ju falënderoja për një veprim shumë të guximshëm,” tha Zelenska. “Sepse ne e kuptojmë se çfarë i duhet zonjës së parë të SHBA-së për të ardhur këtu gjatë një lufte kur aksionet ushtarake po zhvillohen çdo ditë, ku sirenat ajrore po ndodhin çdo ditë, edhe sot”.

“Ne të gjithë e ndiejmë mbështetjen tuaj dhe të gjithë e ndiejmë udhëheqjen e presidentit të SHBA-së, por dëshirojmë të theksojmë se Dita e Nënës është një ditë shumë simbolike për ne, sepse ne gjithashtu ndjejmë dashurinë dhe mbështetjen tuaj gjatë një dite kaq të rëndësishme.” (AFP/AP/Zëri i Amerikës) / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme