Zvicra, vendi i 7000 liqeneve

20 Korrik, 2020 - 5:30 pm

Zvicra njihet si një shtet me natyrë të bukur dhe me standard të lartë të jetës. Në veçanti Zvicra shquhet si vend i Alpeve dhe i liqeneve të shumta. Sipas  “HouseSwiss”, Zvicra ka 7000 liqene.

Kjo faqe saktëson se realisht Zvicra ka rreth 1.500 liqene me hapësira më të mëdha. Më i madhi prej tyre është në Jura-Nordfuss (Liqeni i Gjenevës, Liqeni Neuchâtel, Liqeni Biel), në Mittelland (Bodensee ose Liqeni i Konstancës, Liqeni i Cyrihut), në Prealps dhe në shpatin e Veriut Alpin (Liqeni Thun, Liqeni Brienz, Liqeni Zug, Liqeni Lucernit) dhe në shpatin jugor të Alpeve (Liqeni Lugano, Langensee).

Por, sipas informacioneve të fundit, Zvicra ka edhe mijëra liqene dhe rezervuarë të vegjël natyrorë, veçanërisht në Alpe, por që kanë marrë epitetin e liqeneve, andaj thuhet se tani Zvicra ka 7 mijë liqene.

Duhet theksuar se shumica e liqeneve zvicerane janë ish-akullnaja që u formuan gjatë epokës së fundit të akullit. Liqeni i Gjenevës në zonën kufitare franceze-zvicerane është liqeni më i madh në Evropën Qendrore. Liqeni më i madh në tokën ekskluzivisht zvicerane është Neuenburgersee me një sipërfaqe prej 218 km2.

Lumenjtë Rhone, Rhine (Rajna) dhe Inn kanë origjinën në Zvicër dhe derdhen në Mesdhe, Detin e Veriut dhe përmes Danubit, në Detin e Zi. Gjatësia e Rajnës në tokën zvicerane është 375 km, ajo e Rhone 264 km dhe ajo e Inn 90 km.

Për pamjen e bukur që zotërojnë, këto liqene tërheqin shumë turistë, të cilët, përveç që  shijojnë pamjen, mund t’i shfrytëzojnë për t’ u larë, për të lundruar me varka etj. /Albinfo.ch /KultPlus.com

Të ngjajshme