10 tokat e trilluara që duhet ti vizitoni patjetër

17 Korrik, 2021 - 8:33 pm

A jeni lodhur nga monotonia e realitetit? A po kërkoni një vend pushimi që është vërtet jashtë kësaj bote? Nëse është kështu, këtu janë disa universe alternative të krijuara nga disa prej autorëve më imagjinarë të botës, transmeton KultPlus.

Foto në ballinë: © Troy Wegman

H.P. Lovecraft’s Dreamlands

E ndërtuar përmes ndikimit të ëndërrimtarëve nga dimensione të ndryshme, H.P. Dreamlands makabre të Lovecraft fillimisht u falsifikua nga Cikli i tij i ëndrrave (një grup tregimesh të shkurtra të lidhura ngushtë) dhe u shtua pas vdekjes nga disa pasues në zhanrin e tmerrit. Ka disa mënyra në të cilat ju mund të hyni në këtë univers fantastik, gjëja më e lehtë përmes thjesht ëndërrimit dhe qenies më të rrezikshme përmes përshkimit të zgjimit të rrezikshëm dhe mbretërimit të ëndrrave gjatë zgjimit. Sapo në Dreamlands, do të vini re se koha ka një efekt zgjatues, ku një orë zgjimi mund të zgjasë më shumë se një javë, si dhe peizazhi më i madh se jeta, i cili është i mbushur me pyje të përhumbura dhe kështjella të larta, të gjitha banuar nga njerëz si piratët, monstrat dhe perënditë.

Terry Pratchett’s Discworld

Nëse një ditë e gjeni veten duke fluturuar nëpër hapësirë në një botë në formë disku që mbështetet nga katër elefantë të mëdhenj në majë të një breshke pilotimi 10,000 milje, atëherë mund të konsideroni mundësinë e vogël që të jeni në Discworld të Terry Pratchett. Banorët këtu variojnë nga ujqërit te xhuxhat, magjistarët te aktorët dhe dragonjtë te Vdekja (shpesh gjenden duke hipur në kalin e tij Binky), duke e bërë kështu Discworld një vazo shkrirjeje për një mori speciesh që shpesh përfitojnë nga diplomacia racionale e komandantit Sam Vimes dhe skuadra e tij me motra. Prandaj sigurohuni që të kontrolloni paragjykimet tuaja pas mbërritjes, sepse, në një botë me ujqër vegjetarianë dhe xhuxh gjashtë metra, rrallë janë gjëra që dikush mund të presë.

Edgar Rice Burrough’s Pellucidar

Nëse filloni të gërmoni një vrimë ose të drejtoheni në Polin e Veriut, thjesht mund të gjeni rrugën tuaj në tokën e Pellucidar të Edgar Rice Burrough – toka Hollow Earth ku sipërfaqja e saj konkave krijon një horizont të lakuar lart, Dielli është gjithmonë në mesditë, dhe jeta e egër parahistorike është bujare. Megjithëse kjo botë e përjetshme, e mbushur me bimësi, mund të duket si një parajsë në Tokë, duhet patur kujdes nga zvarranikët Mahars skllavërues njerëzor dhe shërbëtorët e tyre apelikë, Sagothët. Gjithashtu, jashtë perandorisë së tyre ekzistojnë disa specie të tjera për të parë, duke përfshirë Jukanët e çmendur, njerëzit e gjarprit Horibs dhe Njerëzit e Varrosur të Amiocap. Por nëse është aventurë që po kërkoni, Pellucidar është vendi për ju!

© 2005 Disney Enterprises, Inc.—Phil Bray

C.S. Lewis’s Narnia

Nëse keni kërkuar një botë të mrekullueshme plot krijesa të tilla mitike si centaurat, faunët dhe njëbrirët – disa prej të cilave janë të pajisura me fuqinë e fjalës – atëherë ju duhet vetëm të ngjiteni në pjesën e pasme të një gardërobë. Ndërsa pengoheni në Narnia të C.S. Lewis, vini re qiellin me kupolë, të depërtueshëm nga vetëm të pavdekshmit, ku yjet që digjen shqiptojnë parandjenjat dhe veprimet e krijuesit të botës, luanit të njohur Aslan; bëj miq të shpejtë me një çift kastor të martuar; dhe, më e rëndësishmja, qëndroni larg magjistares së keqe, e cila ka një aftësi të veçantë për ta bërë atë “një dimër dhe kurrë Krishtlindje”. Sidoqoftë, për sa kohë që ju qëndroni të sinqertë dhe besnikë ndaj atyre që doni, Narnia është e sigurt se do të jetë sfera mrekulli për të cilën keni ëndërruar gjithmonë.

J.M. Barrie’s Never-Never Land

Jeni lodhur duke qenë një i rritur dhe duke u marrë me përgjegjësi të pafundme? A po kërkoni një vend për të rimarrë përjetësisht rininë tuaj? Atëherë, lidhi hijen tënde dhe ik në Detin e Një mijë Ishujve, ku nuk mund të gjesh kurrë-asnjëherë tokë. Këtu, ju mund të merrni pjesë në luftime të pafundme ushqimi me Peter Pan dhe Djemtë e Humbur, të gjitha duke injoruar barrën e moshës. Ju gjithashtu mund të tërhiqni shaka me ekuipazhin në Kapitenin Hook të papërgjegjshëm – thjesht kini kujdes që të mos dilni në anën e gabuar dhe as mos e nënvlerësoni zanë e modës së shkurtër Tinker Bell. Pra, ejani në Never-Never Land, ku mund të injoroni çdo problem të jetës dhe të rifitoni rininë tuaj të humbur prej kohësh.

© Photos.com/Jupiterimages

Jonathan Swift’s Lands of Gulliver

Ejani të kaloni një pushim të zgjatur në Gulliver’s Cruise, ku mund të jeni një gjigant në Lilliput, të keni madhësinë e një insekti në Brobdingnag, të diskutoni abstraksione me Laputans (sigurohuni që të sillni flappers tuaj) dhe të hani në virtytin e Houyhnhnms (megjithëse largohu nga Yaho-të e degjeneruar dhe të egër). Nëse është aventurë që ju kërkoni dhe nuk keni frikë për sigurinë tuaj, atëherë kjo lundrim – e plotë me mbytje anijesh, mot të keq dhe piratë – me siguri do të shuajë etjen tuaj për rrezik. Në këtë udhëtim, ju do të jeni dëshmitarë të luftërave të vogla, do të keni frikë nga grerëzat në madhësi të zogjve, do të vëzhgoni eksperimente me bazë kastravec, dhe madje do të diskutoni për kuptimin e jetës me kuajt. Prandaj, lini familjen në shtëpi dhe filloni këtë një herë në një aventurë të jetës me mjeshtrin tuaj të gjuhëve Lemuel Gulliver.

© Everett Historical

L. Frank Baum’s Land of Oz

Atje ku ka erë, ka një rrugë për në tokën e mrekullueshme të Ozit. Pasi të keni ardhur këtu, mund të bëni një shëtitje në rrugën me tulla të verdha për në cilindo nga katër vendet – Munchkin, Winkie, Gilikin ose Quadling. Ndërsa lundroni nëpër pyllin e magjepsur, mund të bëni një vizitë te Luani i guximshëm, mbreti i kafshëve, por kini kujdes më vonë kur të takoni në fushën e brishtë të Princeshës Kineze. Nëse dëshironi kompani, gjithmonë mund të gjeni Tin Woodman dhe Scarecrow për t’u bashkuar në ekskursionin tuaj në Qytetin fantazëm Emerald, të vendosur në kryqëzimin e të gjitha vendeve. Sidoqoftë, nëse terrorizoni majmunët me krahë dhe ujqërit grabitqarë bëhen shumë që ju nuk mund t’i trajtoni, ju thjesht mund të prekni pantoflat tuaja prej argjendi (jo rubini) së bashku dhe t’i dëshironi vetes në shtëpi.

J.R.R. Tolkien’s Middle-earth

Në udhëtimin tuaj në J.R.R. Toka e Mesme e Tolkien, një kontinent në botën e Ardës, mos harroni të paketoni shumë lemba (bukë), sepse një udhëtim i madh do të jetë në krye të axhendës. Vendet për të vizituar përfshijnë qytetin e shkëlqyeshëm të Rivendell, ku ditët shkrihen së bashku dhe bukuria është e bollshme, duke krijuar një atmosferë si qielli; Pylli Fangorn, ku me shpresë mund të takoni Treebeard dhe klanin e tij të Ents; dhe, gjatë rrugës për në shtëpinë e hobbitëve – Shire – lugina e lumit Withywindle, ku, me çdo fat, mund të dëgjoni Tom Bombadil që këndon larg ndërsa menaxhon pyllin dhe zgjedh lule për gruan e tij rrezatuese. Në udhëtimet tuaja, ju me siguri do të hasni magjistarë dhe xhuxhë, si dhe njerëz të tjerë. Sidoqoftë, qëndroni të kujdesshëm ndaj orcs dhe dragons, si dhe bastionit malor juglindor të Modor, ku sigurisht do të gjendet vetëm e keqja.

Lewis Carroll’s Wonderland

Ju nuk keni nevojë për një qëllim (as një kunj) për të vizituar botën e pakuptimtë të Wonderland të Lewis Carroll. Ju duhet vetëm të ndiqni një lepur që nxiton poshtë një vrime, dhe së shpejti arsyeja dhe logjika do t’i lënë vendin kaosit dhe absurditetit. Në Tokën e Wonderland, njeriu duhet të jetë i sigurt se duhet të mbajë mendjen për ta, sepse identitetet ngatërrohen shpejt, format dhe personat ndryshojnë madhësi dhe dënimet e prerjes së kokave shpërndahen pa mend. Sidoqoftë, nëse shijoni surrealizmin, atëherë mund të shijoni kohën e përhershme të çajit me Mad Hatter dhe March Hare ndërsa dëgjoni histori marramendëse nga Dormouse narkoleptike – thjesht mos e zhgënjeni me pyetje ndërhyrëse.

George R.R. Martin’s Westeros

Vështirë se një vend për pushime, një vizitë në George R.R Martin’s Westeros kërkon që dikush të njohë terrenin, si dhe shtëpitë e Shtatë Mbretërive dhe atyre që i sundojnë ato. Edhe pse Starks e Winterfell mund të duken tërheqëse dhe të drejta, ata banojnë në mbretërinë më të ftohtë që është shumë afër për t’u ngushëlluar me Murin e akullt. Lugina e Arryn është bërë e paarritshme gjatë dimrit për shkak të Maleve përreth të Hënës, dhe toka e Dorne, edhe pse e zbukuruar me mot të këndshëm, është e dominuar nga shkretëtirat. Highgarden of the Reach, megjithatë, i zotëruar nga Tyrells, premton një pamje të pasur me vreshta dhe ëmbëlsira të shijshme. Dhe, megjithëse mund të jetë një ëndërr të shohësh Fronin e Hekurt, duhet të jesh vigjilent ndaj shumë syve dhe pëshpëritësve në King’s Landing, në mënyrë që të mos gabosh si një pretendent serioz në Game of Thrones. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme