29 vjet pa Bukowskin: Refleksione mbi trashëgiminë letrare të një ikone të letërsisë

9 Mars, 2023 - 9:50 am

9 Marsi shënon përvjetorin e vdekjes së një prej shkrimtarëve më me ndikim dhe më kontrovers të shekullit të 20-të, Charles Bukowski. I lindur në Gjermani në vitin 1920, Bukowski u transferua në Shtetet e Bashkuara në moshën tre vjeçare, ku do të bëhej një hero kulti mes lexuesve, veçanërisht atyre që vlerësonin stilin e tij të ashpër dhe të papërpunuar të të shkruarit, shkruan KultPlus.

Jeta e Bukowskit ishte po aq plot ngjyra sa shkrimi i tij. Ai ishte një pijanec dhe duhanpirës, ​​dhe puna e tij shpesh përqendrohej rreth nënbarkut të ashpër dhe të ndotur të jetës. Shkrimi i Bukowskit ishte i njohur për portretizimin e tij të patundur të realiteteve të ashpra të varfërisë, varësisë dhe vetmisë.

Megjithë zymtësinë e temës së tij, shkrimi i Bukowski-t njihej gjithashtu për humorin dhe ndershmërinë e tij. Ai kishte një mënyrë për t’i bërë situatat më të dëshpëruara dhe dëshpëruese të dukeshin disi qesharake dhe të ngjashme.

Bukowski botoi librin e tij të parë, “Lule, grusht dhe vajtim kafshëror”, në vitin 1959 dhe vazhdoi të botojë dhjetëra libra me poezi dhe prozë gjatë karrierës së tij. Veprat e tij më të famshme përfshijnë “Post Office”, “Factotum” dhe “Ham on thekër”.

Shkrimi i Bukowskit ndikoi shkrimtarë dhe artistë të panumërt dhe ndikimi i tij mund të ndihet edhe sot. Fansat e tij vazhdojnë të mblidhen në qytete në mbarë botën për të festuar jetën dhe veprën e tij, dhe trashëgimia e tij si një nga shkrimtarët e mëdhenj amerikanë të shekullit të 20-të vazhdon të qëndrojë.

Në këtë ditë kujtojmë Charles Bukowski dhe kontributin e tij në letërsi. Stili i tij i papërpunuar i të shkruarit do të vazhdojë të frymëzojë dhe sfidojë lexuesit për brezat që do të vijnë. / KultPlus.com

Të ngjajshme