49 vite nga vdekja e shkrimtarit të njohur anglez, Alan Watts

16 Nëntor, 2022 - 9:00 pm

Alan Wilson Watts (6 janar 1915 – 16 nëntor 1973) ishte një shkrimtar anglez, folës dhe i vetëquajtur “argëtues filozofik”, i njohur për interpretimin dhe popullarizimin e traditave japoneze, kineze dhe indiane të filozofisë budiste, taoiste dhe hindu.

I lindur në Chislehurst, Angli, ai u transferua në Shtetet e Bashkuara në 1938 dhe filloi trajnimin ‘Zen’ në Nju Jork. Ai mori një diplomë master në teologji nga Seabury-Western Theological Seminary dhe u bë prift Episkopal në 1945. Ai la shërbimin në vitin 1950 dhe u transferua në Kaliforni, ku iu bashkua fakultetit të Akademisë Amerikane të Studimeve Aziatike.

Watts fitoi ndjekës ndërsa punonte si programues vullnetar në radiostacionin KPFA në Berkeley. Ai shkroi më shumë se 25 libra dhe artikuj mbi fenë dhe filozofinë, duke prezantuar kundërkulturën hipi në zhvillim në “Rrugën e Zenit” (1957), një nga librat e parë më të shitur mbi Budizmin. Në “Psikoterapi Lindje dhe Perëndim” (1961), ai argumentoi se budizmi mund të mendohej si një formë psikoterapie. Ai e konsideroi “Nature, Man and Woman” (1958) si “nga pikëpamja letrare – libri më i mirë që kam shkruar ndonjëherë”.

Ai gjithashtu eksploroi ndërgjegjen njerëzore dhe psikedelikët në vepra të tilla si “Alkimia e Re” (1958) dhe “Kozmologjia e Gëzuar” (1962).

Pas vdekjes së Watts, leksionet e tij gjetën popullaritet pas vdekjes përmes transmetimeve të rregullta në radio publike, veçanërisht në Kaliforni dhe Nju Jork, dhe së fundmi në internet, në faqet dhe aplikacionet si YouTube dhe Spotify. Pjesa më e madhe e bisedave të tij audio të regjistruara u regjistruan gjatë viteve 1960 dhe fillimit të viteve 1970. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme