51 vite nga vdekja e Mitrush Kutelit

9 Maj, 2018 - 10:30 am

Më 9 maj 1967, vdiq Dhimitër Pasko, i njohur me pseudonimin Mitrush Kuteli, një ekonomist, shkrimtar dhe përkthyes i shquar.

Lindur në Pogradec dhe diplomuar në ekonomi në Bukuresht. Gjatë pushtimit të vendit, ai mori pjesë në Luftën Antifashiste Nacionalçlirimtare, por pas çlirimit ai e përjetoi burgosjen dhe persekutimin.

Dhimitër Pasko alias Mitrush Kuteli ka lënë pas studime ekonomike me vlerë të madhe, por ai kujtohet kryesisht nga krijimet e tij letrare në gjuhën e pastër shqipe./ KultPlus.com

Më 9 maj 1967, vdiq Dhimitër Pasko, i njohur me pseudonimin Mitrush Kuteli, një ekonomist, shkrimtar dhe përkthyes i…

Gepostet von Micky Haxhiislami am Dienstag, 8. Mai 2018

Të fundit

Të ngjajshme