Arkivi i Kafkës i rikthehet Bibliotekës Kombëtare të Izraelit, pas 11 vjetësh betejë ligjore me gjermanët

7 Gusht, 2019 - 11:30 pm

Pas një beteje ligjore 11-vjeçare, izraelitët arrijnë të marrin arkivën e materiale personale të Franc Kafkës, të zhdukura nga Tel Aviv pas vdekjes së mikut të shkrimtarit, Max Brod, falë të cilit ne arritëm të kemi këtë kryevepër, të njohim krijimtarinë e Kafkës, edhe pse ai e kishte lënë me amanet mikut të tij të digjete gjithçka. Ai nuk mbajti premtimin që i dha, por letërsia botërore i është mirënjohës atij, njëjtësisht sa dhe vetë autorit.

Biblioteka kombëtare e Izraelit ka zbuluar një grumbull të zhdukur të letrave të Franz Kafka , duke i dhënë fund më shumë se një dekade përleshjesh ligjore midis Izraelit dhe Gjermanisë për trashëgiminë e autorit. Ndërsa po luftonte me tuberkulozin në një sanatorium austriak, Franc Kafka, një hebre që fliste gjermanisht, nga Praga, i kërkoi mikut të tij të ngushtë, Max Brod të shkatërronte të gjitha letrat dhe shkrimet e tij. Pas vdekjes së Kafkës më 3 qershor 1924, Max Brod, gjithashtu hebre, ndjeu se ai nuk mund të realizonte dëshirat e mikut të tij dhe më 1939 u largua nga Çekosllovakia e pushtuar nga nazistët për në Tel Aviv, duke mbajtur letrat e shkrimtarit në një valixhe. Brod botoi shumë nga veprat dhe luajti një rol kryesor në vërtetimin e suksesit të Kafka si një figurë kryesore letrare e shekullit të 20-të.

Që nga marsi i vitit 2008, Biblioteka Kombëtare e Izraelit po lufton për mbledhjen e këtyre materialeve, shumë prej të cilave dorëshkrime të Këfkës, tha për “The Guardian” kryetari i bibliotekës, David Blumberg, në një konferencë për shtyp të Mërkurën. Ai shtoi se: “Biblioteka Kombëtare pretendon transferimin e arkivit, sepse dëshirës së Brodit. Ne filluam një proces që zgjati 11 vjet, derisa e përfunduam atë dy javë më parë”.

Në maj, pas vendimit të një gjykate në Wiesbaden, Gjermania dorëzoi mijëra letra dhe dorëshkrime për të cilat Izraeli tha se ishin vjedhur 10 vjet më parë në Tel Aviv dhe më vonë iu ofruan për shitje Arkivit të Letërsisë Gjermane në Marbach, dhe koleksionistëve privatë. Odiseja e gjatë e këtyre materialeve shumë të vlefshme kalon nëpër një rrugë shumë të gjatë dhe nga Izraeli, në Gjermani, Zvicër, nga frigoriferi i një shtëpie në Tel Aviv tek kasafortat e depozitave në Zvicër. Megjithëse pjesa e madhe e dorëshkrimeve është botuar, letërkëmbimi midis Franc Kafkës dhe Max Brod, ditarëve dhe reflektimeve të tjera të shkrimtarit, hedhin dritë të vlefshme në personalitetin e tij krijues. /Albert Vataj /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme