Bill Gates dhe Mark Zuckerberg sugjerojnë librat që duhet të lexohen në Davos

12 Janar, 2018 - 11:00 am

Ndërsa njerëzit e botës së pasur do të paketojnë valixhet e tyre për Forumin Botëror Ekonomik në Davos, ata do të kenë mundësi edhe të shijojnë leximin e librave që kanë sugjeruar Gates dhe Zuckerberg, shkruan The Guardian, përcjellë KultPlus.

WEF, i cili që nga viti 1971 mbledh liderët globalë dhe drejtuesit e biznesit në qytetin alpin të Zvicrës, tanimë ka publikuar edhe një listë të librave të rekomanduara nga dy njerëzit e rregullt të Davosit, të cilët gjithashtu janë lexues të pasionuar: Bill Gates dhe Mark Zuckerberg.

Nëse ata janë fansa të EL James, John Grisham ose JK Rowling ata nuk e thonë këtë me zë shumë të lart. Në fakt, lista e tyre me libra fiktiv është shumë e shkurtër, kurse me libra jo fiktiv është shumë e dendur por përmban edhe zgjedhje shkencore: The Three-Body Problem nga shkrimtari kinez, LiuCixin
Gates dhe Zuckerberg, të cilët janë njerëzit më të pasur në botë, e kanë cilësuar leximin si çelësin e suksesit të tyre. Gates, i cili ka një pasuri prej 92 miliardë dollarësh, kryesisht nga Microsoft, lexon për të paktën një orë çdo natë dhe përfundon librin për gati një javë.

Zuckerberg, i cili ka një pasuri me vlerë rreth 77 miliardë dollarë, 13 vjet pasi ai filloi Facebookun në dhomën e fjetjes së universitetit të Harvardit, nuk është një lexues shumë i shpejtë siç është Gates, por rezultatet e tij në 2015-en tregonin se ai lexonte së paku një libër çdo dy javë.
Të dy pajtohen se libri“BetterAngelsofOurNature: Ëhy Violence has Declined” një libër 800-faqe nga psikologu i Harvardit,StevenPinker është një domosdoshmëri. Libri argumenton se ndërkohë që mund të ndihet sikur bota është bërë më e rrezikshme, një vështrim më i gjatë mbi historinë njerëzore tregon se dhuna po zvogëlohet. Ky libër arriti të prek fillimin e listave të Amazon, momentin kur Gates fillimisht bëri një postim duke thënë se ishte “libri më frymëzues që kam lexuar ndonjëherë”.”Gates, në një përmbledhje të postuar në blogun e tij, tha se libri i Pinker ishte “një nga librat më të rëndësishëm që kam lexuar – jo vetëm këtë vit, por gjithnjë”.

Gates gjithashtu rekomandon The Gene: Një histori intime nga SiddharthaMukherjee, një onkolog dhe i diplomuar në Oksford, Harvard dhe Stanford. “Mukherjee shkroi këtë libër për një audiencë laike, sepse ai e di se teknologjitë e reja janë në prag të ndikimit të të gjithëve në mënyra të thella”, tha Gates.
Zuckerberg rekomandon Liu’s The Three-Body Problem si një “pushim argëtues” nga ekonomitë e rënda dhe librat e shkencave shoqërore që ai përfshiu në listë. Libri është flet për kohën gjatë revolucionit kulturor të Kryetarit Mao dhe hapet me një garë të huaj që pushton Tokën pasi qeveria kineze fsheh fshehurazi sinjale në hapësirë./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme