Botohet libri më i madh në botë, fiton rekordin Guinnes

20 Nëntor, 2022 - 1:30 pm

Një organizatë jofitimprurëse e Teksasit dhe një muze u bashkuan për të thyer Rekordin Botëror Guinness për librin më të madh të botuar me një kopertinë 7 metra të gjatë dhe 5 metra të gjerë.

Organizata jofitimprurëse e shkrim-leximit iWRITE dhe Muzeu Bryan në Galveston u bashkuan për të krijuar një version masiv të librit ‘Unë jam Teksasi’, i cili përmban shkrime dhe vepra arti nga 1000 nxënës të Teksasit nga klasa e tretë deri në 12-të.

Libri, i cili ka versione më të vogla të disponueshme për blerje, është 7 metra i gjatë, 5 metra i gjerë dhe peshon 225 kg.

Libri gjigant, i cili është certifikuar si më i madhi në botë nga Rekordet Botërore Guinness, tani po fillon një turne në Teksas dhe do të shfaqet në Paradën e Ditës së Falenderimeve të 24 Nëntorit HEB në Hjuston./abcnews.al/ KultPlus.com

Të ngjajshme