“Do të flas” nën interpretimin e fuqishëm të Reshat Arbanës

19 Nëntor, 2018 - 8:00 pm

“Do të flas” është një poezie e ndjerë e thumbuese e shkruara nga Besnik Palnikaj. Kjo poezi e cila prek mbi realitetin e shqiptarëve, e sjellë mesazhin edhe më pranë nën interpretimin e aktorit të njohur Reshat Arbana.

KultPlus sot ju përcjellë vargjet e shkruara nga Besnik Palnikaj dhe interpretimin e Reshat Arbanës.

Do të flas

Po po do flas aq sa toka të dridhet
Edhe sikur qafa në kaush t’më lidhet.
Do flas e do qaj hallet e vëndit tim
Që në mes të Evropes ka mbetur jetim.
Do flas të shpërthej se nuk duroj dot
Qytetar të braktisur pa shtet dhe pa zot.

Shqiptaret e mi vëllezer pa shpresë
Qindra vite vuajtje dhe 20 vjet harresë.
Sa keq më vjen që shtypjen e pranoni
Edhe vendin tuaj aspak nuk e mbroni.
Flini në gjumë flini kur u ështe ngulur thikë
Se nga gjumi juaj askush nuk ka frikë.

Pse ndotet ajri bëhet helm i zi?
Pse ikin Shqiptarët në jug dhe n’veri?
Pse përmbyten shpitë dhe gjëja e gjallë?
Pse në verë zjarrit nuk i bëjmë dot ballë?
Pse droga lulezon nën hunden e shtetit?
Pse shkollohen jashtë fëmijët e deputetit?
Pse pyjet po zhduken nga dita në ditë?
Pse po fshihet populli nga kush te ketë frikë?
Pse krimineli shihet tek bredh në liri?
Pse i falet deti Grekut o vëllezrit e mi?

Boll u coptuam u rrjepem së gjalli
Politikë e ndyrë e ardhur nga djalli.
I drejtoni gishtin kujt ju del përballë
Me kollare lidhur nën jaken e bardhë.
Eh, të vraftë vuajtja që i bërë ktij vendi
Do më duhej një shekull gjitha ti përmendi,
I shtove vetëvrasjet kur mjaft vetë po vret
Mua ma ma vën këmbën hajdutin e bën mbret.

Diku grabitet ari diku grabitet banka
Diku kapet shteti i lidhur me banda.
Diku kapet horri me brekë nëpër këmbë
Krevatin në zyrë dhe jargë nëpër dhëmbë.
Diku kërkojnë lek për një firmë a vulë
Zyre pa dritare që vjen era shurrë.
Si mund të bëhet shteti c’do kush duke vjedhë,
Ku s’pushon hajduti as ditën me djellë.

Të vjedh spitali të vjedh ´drejtësia´
Të vjedh avokati të vjedh farmacia.
Të vjedh tregtari me kandar të vjetër
Të vjedh energjia të shton ca më tepër
Të vjedh AMC-ja të vjedh VODAFONI
Të vjedh kompania që shtron rrugë betoni.
Të vjell policia me gjoba kuturu
Të vjedh dhe bashkia me to gjithashtu.
Të vjedh karburanti që e ndot qytetin
Të vjedh halabaku që e ka mirë me shtetin.

Vëllezer dhe motra pra Shqiptarët e mi
Pash besën e Zotit dhe dritën në sy
Mos u kapni mes veti për fe as parti
Por të bana bashkë për Nanen Shqipni,
Të ngrihemi nëse e gjykojmë me vend
Nga horrat në politikë të mos marrim mend.
Ta bëjmë shtetin SHTET në c’do fushë gjithkun.
Kjo politikë e zezë krejt të marrin fund.
Ta kthejmë Shqiperinë të paster me hijeshi
Tu trashgojmë fëmijëve një shtet me liri.
Të thonë më vonë brezat që t’pakten u përpoqem,
Dhe jo që e rrënuam vendin dhe në flakë e dogjëm.

Të fundit

Të ngjajshme