“E bukura dhe e fshehta e kësaj bote del në shesh vetëm përmes dashurisë…”

21 Gusht, 2018 - 8:20 pm

Orhan Pamuk është shkrimtari i njohur turk dhe fitues i Çmimit Nobel për letërsi në vitin 2006, shkruan KultPlus.

Orhan Pamuk ka lindur në Stamboll, në një familje e cila ishte, siç’ thotë ai vet “me orientim euro-perëndimor”. Studioi arkitekturën kurse më pas e braktisi arkitekturën dhe filloi gazetarinë ku diplomoi më 1976. Jetën dhe mendimet e tij i përshkruan në veprën autobiografike Stambolli: qytet i kujtimeve.

TO GO WITH AFP STORY BY PHILIPPE ALFROY
Turkish Nobel laureate author Orhan Pamuk poses during an interview at his house in Istanbul on Febuary 2, 2015. World acclaimed Turkish writer Orhan Pamuk has started to work on his new novel featuring Istanbul in his flat overlooking the Bosphorus, Topkapi Palace and the Blue Mosque. Since he was awarded the Nobel Prize in 2006, he’s become one of the most vocal critic of the “climate of fear” he said conservative and Islamic Turkish President Recep Tayyip Erdogan imposed on Turkey. AFP PHOTO/OZAN KOSE / AFP / OZAN KOSE

KultPlus sot ju përcjellë dy thënie të Orhan Pamuk:

“E bukura dhe e fshehta e kësaj bota del në shesh vetëm përmes dashurisë, përkujdesjes, interesimit dhe dhembshurisë… hapi sytë fort dhe shikoje botën duke u bërë pjesë e ngjyrave, detajeve dhe ironisë së saj.”

“Cila është ajo gjëja që ti e dëshiron prej meje? Çfarë mund të bëjë unë për të të bërë të më duash?

– Je vetvetja – tha Ipek”.

Të fundit

Të ngjajshme