“E dashur vetja ime, pavarësisht nga plagët që mban brenda, nuk je viktimë, je një e mbijetuar”

29 Maj, 2020 - 1:58 pm

Kjo letër është për ty, që shumë shpesh mendon se nuk je në lartësinë e duhur.

E dashur “vetja ime”, po të shkruaj, sepse e kisha të nevojshme të të thoja kaq shumë gjëra.

E di që jeta nuk ka qenë aspak e lehtë për ty kohët e fundit, kjo më shkakton shumë dhimbje, por ke luftuar dhe ke arritur të qëndrosh në këmbë.

Për mirë ose për keq gjithçka ndodh për një arsye, një ditë do të shohësh se dhimbjet, deluzionet dhe plagët do të kenë kuptim. Mos ji e ashpër me veten, jam krenare për gjithçka që ke bërë dhe për atë që ti je sot.

Merr frymë, çlirohu nga ankthi i të gjitha pritshmërive, pranoji gjërat ashtu siç janë dhe jetën ashtu siç është. Ji e durueshme, beso te vetja, je në vendin e saktë që duhet të jesh.

Mos lejo që të mundesh nga ndonjë gjë ose nga ndokush, dhe kur dikush të bën keq, mos e merr shumë personale, sepse në realitet, problemin e kanë vetëm me veten e tyre.

Mëso të falësh, t’i lësh gjërat në të kaluarën.

Pranoji gabimet tuaja sepse janë ato që të bëjnë të ndryshme, të veçantë dhe unike; ti je e përsosur ashtu siç je.

Pra, shumë herë ke menduar se ke gabuar, por jo.

Pavarësisht nga plagët që mban brenda, nuk je viktimë, je një e mbijetuar. Ti je më e fortë se sa mendon, bota është përpjekur të të thyejë, por ti nuk e ke lejuar atë t’ia dalë, ji krenare për këtë.

Mos harro të mbështetesh në forcën tënde, mos kërko ndihmë nga të tjerët për të gjetur lumturinë tënde. Ti nuk ke nevojë të jesh gruaja apo e dashura e dikujt që të ndihesh e plotë, qëndro në qetësi ndërsa pret për dashurinë.

Edhe nëse nuk e ke gjetur akoma, kjo nuk do të thotë që ti nuk meriton të duhesh.

Por, para se të duash dikë, mëso të duash veten.

Ji bujare me miqtë, familjen dhe të afërmit. Më premto se do të bësh gjithçka për t’i dhënë kuptim jetës tënde, pa hequr dorë kurrë nga ëndrrat e tua.

Mos lejo askënd të të pengojë dhe rrethoje veten vetëm me njerëz që të mbështesin dhe të duan. Gjatë rrugëtimin tënd shumë njerëz do të largohen nga ti ose do t’i lësh ata, do të mësosh ta pranosh me qetësi sepse duhej të shkonin.

Edhe kushdo që të ka zhgënjyer ose tradhtuar, mbajeni mend atë për atë që ju mësoi.

Falënderoi ata që kanë mbetur, plotësoji boshllëqet e lëna nga ata që u larguan, falëndero veten siç unë po bëj me ty tani:

Faleminderit për gjithçka që ke qenë, çfarë je dhe çfarë do të bëhesh. / KultPlus.com

Të ngjajshme