Fishta: Shqiptarët kopukë, presin çfarë u jep Evropa

21 Gusht, 2017 - 12:53 pm

“Njerëzit janë tuj ndejë hijeve pa punë, tuj pritë me gojë hapët, si zogj pëllumbash, pale se shka po u bjen nana-vida Europë”, shkruan ndër të tjera At Gjergj Fishta në vitin 1913.

Edhe pse kanë kaluar 104 vite që nga koha kur është shkruar, shkrimi është më aktual se kurrë.

Titulli ‘Shqiptarët presin çfarë u jep Evropa’ tregon për politikanët që mendojnë për interesat e tyre personale dhe jo për Shqipërinë./ KultPlus.com

Lexoni shkrimin:

Të ngjajshme