Haradinaj: Shuarja e Çapriqit, humbje e madhe për letërsinë shqiptare

15 Janar, 2018 - 9:17 am

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka shprehur ngushëllime për vdekjen e profesorit Basri Çapriqi.

Haradinaj ka shkruar se vdekja e Çapriqit është humbje e madhe për letërsinë, kulturën dhe publicistiken shqiptare.

“Me dhembje mora lajmin për vdekjen e hershme të profesorit Basri Çapriqi. Shuarja e Basri Çapriqit, njeriut të letrave shqipe, është humbje e madhe për letërsinë, kulturën dhe publicistiken shqiptare. Universiteti i Prishtinës ka humbur një punëtor të madh, një njeri të vlerave mbarëkombëtare dhe një studiues e poet të njohur në botë. Në këto çaste të dhimbjes jemi me familjen Çapriqi dhe me miqtë e tij. Të qoftë i lehtë dheu dhe u prehsh në paqe Basri Çapriqi”, ka shkruar Haradinaj në Facebook.

Çapriqi ndërroi jetë të dielën në moshën 58-vjeçare./ KultPlus.com

Të ngjajshme