‘I miri shpon duart, I ligu fiton trëndafilë’

30 Mars, 2022 - 10:36 pm

Dritëro Agolli ishte poet, shkrimtar, politikan dhe ish-kryetar i Lidhjes së Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë. Ai studioi në Leningrad të Bashkimit Sovjetik dhe shkroi kryesisht poezi, por edhe tregime të shkurtra, ese, drama dhe romane, shkruan KultPlus.

Përveç veprave të ndryshme, Agolli pas vetës ka lënë edhe thënië të ndryshme, sikurse kjo më poshtë.

Ah, botë e mallkuar,
E mbushur përplot me rezilë.
I miri shpon duart,
I ligu fiton trëndafilë. /KultPlus.com

Të ngjajshme