Ismail Kadare, javën tjetër në Itali flet mbi frikën dhe guximin

19 Qershor, 2017 - 3:17 pm

Shkrimtari Ismail Kadare do të jetë i ftuar në fund të këtij muaji në Itali.

Shkrimtari do të jetë pjesë e organizimit kulturor La Milanesiana – një organizim që zgjatë rreth 1 muaj në disa qytetet të Italisë inicuar nga Elisabetta Sgarbi.

Me datë 26 dhe 28 qershor Kadare do të jetë pjesë e seksionit letrar të këtij organizimi, shkruan KultPlus.
Kadare do të jetë i pranishëm në panelin letrar mbi frikën dhe guximin të shkruash në një vend që nuk është origjina jote, bashkë me Janine di Giovanni dhe Tahar Ben Jelloun. Ngjarja do të ndodhë në Piccolo Theatro Grassi në Milano të Italisë.

La Milanesiana 2017 ka të ftuar rreth 140 artistë të fushave të ndryshme, përfshirë librin, muzikën, arkitekturën, filmin e filozofinë.

Pos Milanos, ngjarja do të zhvendoset edhe në Torino, Florence, Bormio dhe Verbania. / KultPlus.com

Të ngjajshme