Ka vdekur poeti Adem Zaplluzha

10 Nëntor, 2020 - 9:51 am

Ka vdekur poeti i njohur Adem Zaplluzha, shkruan KultPlus.

Ai u lind në Prizren në vitin 1943. Shkollën fillore dhe të mesme e kreu në vendlindje, ndërsa Akademinë Pedagogjike në Prishtinë. Një kohë punoi si mësues në Studençan dhe Hoçë e Qytetit e më pas vijoi të punojë në Korporatën Energjetike të Kosovës.

Nga viti 1957, kur edhe e botoi vjershën e tij të parë, e deri në këtë vit, botoi mbi 200 vepra letrare, kryesisht me poezi.

Adem Zaplluzha ishte njëri nga themeluesit e grupit letrar “Fan Noli” në Prizren, po ashtu ishte edhe anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës.

Gjatë rrugëtimit të tij letrar ishte bashkëpunëtor i vyer i shumë revistave letrare në gjuhën shqipe, ndër to edhe i revistës për fëmijë “Fidani” në Prizren.

Është prezantuar në disa leksikone të shkrimtarëve shqiptarë.

Në maj të vitit 2013 Klubi i Artistëve dhe i shkrimtarëve të Durrësit ia ndau çmimin e karrierës për kontributin e dhënë në letrat shqipe.

Kontributi i tij për letërsinë shqipe do të rroj përherë./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme