Kartolinë për ditëlindjen e Jusuf Buxhovit: Shekulli kulturor mban inicialet J.B

4 Gusht, 2022 - 10:30 am

Shkrimtari dhe historiani Jusuf Buxhovi, sot feston 76 vjetorin e lindjes, përcjellë KultPlus.

Shkrimtari Shefqet Dibrani, i ka dedikuar disa vargje në këtë ditëlindje.

Kartolinë për ditëlindjen e Jusuf Buxhovit (04.08.1946)

Shekulli kulturor mban inicialet J.B

(Miqësisht e kulturalisht për ty në këtë ditë miku im JB!)

Ti nuk prânë së rrëfyeri miku im,

Thuaja se asgjë me vete nuk do marrësh, asgjë…

Atje mëtanë, atje ku nuk flitet më, ku nuk thuhet gjë

Jeta përtej jetës është historia, është libri dhe letërsia

E ti miku im i shkrove librat, e bëre historinë

dhe kuluturalisht emancipove shoqërinë …. / KultPlus.com

Të ngjajshme