“KOSOVA” në anglisht dhuratë nobelistit Ferid Muradi

13 Mars, 2018 - 2:25 pm

Me rastin e 10 vjetorit të pavarësisë së Kosovës, Shoqata Shqiptaro-amerikane në Darllas organizoi një manifestim të madh, ku morën pjesë rreth 500 veta nga Teksasi.

Në këtë manifestim botuesi i “Jalifat Publishing” Ramiz Tafilaj për të pranishmit dhuroi 50 komplete të “Kosovës” në anglisht. Me një dedikim të veçantë “Kosova” iu dhurua edhe nobelistit shqiptar Fund Muradi, i cili ishte mysafir i veçantë i mbrëmjes.

Nobelisti shqiptar Fund Muradi, në fjalën e tij tha se veprat e mëdha shpesh vinë nga individë. Prandaj e përgëzoj historianin Jusuf Buxhovi si dhe botuesin Ramiz Tafilaj, që nëpërmes kësaj vepre madhështore na kanë dhënë identitet dhe krenari. Kjo vepër madhore më ndihmon që miqve në Amerikë dhe më larg t’u flas për kombin tim me temë cilin krenohem dhe prej të cilit kam rrjedhë edhe unë.

Edhe kryetari i shoqatës Shqiptaro-amerikane në Darlas, Bano Ceka falendëroi botuesin “Jalifat Publishing” për dhuratë. Me këtë rast, zoti Ceka tha se ai dhe gjithë komuniteti shqiptarë në Amerikë ndjehen krenarë që Kosova e fitoi lirinë dhe pavarësinë, por njëherësh edhe të lumtur që po e festojmë 10 vjetorin e pavarësisë./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme