Meta: Albanologjia ka rol thelbësor në lindjen dhe konsolidimin e kombit shqiptar

20 Dhjetor, 2017 - 9:18 am

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, deklaroi se në “Ditën e Albanologjise” është takuar me akademikë, studiues e albanologë.

Në një postim në rrjetin social në faqen e presidentit Meta thuhet se: “Në kuadrin e “Ditëve të Albanologjisë”, sot pata kënaqësinë të takoja akademikë, studiues e albanologë, me të cilët ndava bindjen se Albanologjia ka rol thelbësor e të jashtëzakonshëm në lindjen, formimin e konsolidimin e shtetit e të kombit shqiptar, si një komb i lashtë evropian, me histori, gjuhë të rrallë, me tradita, vlera të spikatura e kontribute të vyera në historinë e Europës./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme