Mirela Kumbaro nderohet me çmimin “Fan Noli”

20 Shkurt, 2018 - 2:15 pm

Ministrja e Kulturës së Republikës së Shqipërisë, Mirela Kumbaro, nderohet me Çmimin “Fan Noli”, shoqëruar me “Medaljen e Argjendtë” të institucionit, akorduar nga Rektori i Universitetit, Ali Jashari, për kontributin e saj si studiuese në fushën e përkthimit, shkruan KultPlus.

“Personalitet i shquar i letrave shqipe, pedagoge dhe studiuesen fushën e studimeve përkthimore, përkthyese e talentuar që ka dhënë ndihmesa të vyera në arsimin dhe kulturën shqiptare në botë”, është thënë gjatë ndarjes së çmimeve nga Universiteti “Fan Noli” në Korçë.

“Kjo ishte surpriza më e bukur që mund të më bëhej, unë sinqerisht nuk e di nëse e meritojë një gjë të tillë. Përgjithësisht jam mësuar që diplomat dhe çmimet ti marr rrugëve akademike pas një kohë të gjatë kur duhet të kalosh një vrap me pagesa, shumë provime, shumë komisione për të mbërritur të një gradë, të një çmim dhe një diplomë. Është hera e parë që në një Universitet unë mund të marrë një, po e quaj diplomë, dhe një vlerësim të tillë akademik pa e ditur që do të isha sot këtu kaq e nderuar”, u shpreh ajo gjatë pranimit të çmimit duke këshilluar studentët që të vazhdojnë studimet për degë të cilat kanë lidhshmëri me kulturën pasi që tregu i punës ka kërkesa për punë të tilla./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme