займ на карту онлайн потребительский кредит

“Mos harro kurrë të buzëqeshësh sepse dita që nuk buzëqesh do të jetë e humbur”

10 Shtator, 2019 - 11:45 pm

Çarli Çaplin ishte një aktor komik, kompozitor, producent, regjisor dhe shkrimtar britanik, i njohur kryesisht si simbol i humorit dhe një përfaqësues i shkëlqyer i kinemasë pa zë. Mori famë me personazhin e tij Charlot. Ka marrë disa çmime nga 1928 deri në 1972, Oskarin Hornorifik, kandidat për Paqen në çmimet Nobel në 1948.

Ja disa prej thënieve të tij të paharrueshme:

Mëso sikur do të jetosh gjithë jetën dhe jeto sikur do të vdesësh nesër.

Mos harro kurrë të buzëqeshësh, sepse dita që nuk buzëqesh do të jetë një ditë e humbur.

Koha është autori më i mirë; gjithmonë e gjen një fund perfekt.

Jeta është e mrekullueshme, nëse nuk kini frikë.

Në fund të fundit, gjithçka është një shaka.

Nuk ka asgjë të përhershme në këtë botë të ndyrë. Madje as edhe problemet tona. 

Kur një njeri plaket, kërkon të jetojë thellësisht. Një ndjenjë e dinjitetit të trishtuar pushton shpirtin e tij dhe kjo është fatale për një komik.

 Mos prit që të të vijë radha për të folur; dëgjo me të vërtetë dhe do të jesh ndryshe.

 Ka diçka të paevitueshme si vdekja dhe kjo është jeta.

 Qesh dhe bota do të qeshë me ty; qaj dhe bota, duke të rrahur shpatullat, do të të lerë të qash. 

Numrat të shenjtërojnë; nëse vret pak je një kriminel, nëse vret mijëra je një hero.

Parë së afërmi, jeta është tragjedi, parë së largmi duket komedi.

Kuptimi i vërtetë i gjërave gjendet duke thënë të njëjtat gjëra me fjalë të tjera.  

Jam në paqe me Zotin, konflikti im është me njeriun.

Ji vetvetja dhe përpiqu të jesh i lumtur, por mbi të gjitha ji vetvetja. /KultPlus.com

Të ngjajshme