Ndahet nga jeta gjuhëtari Fiedler, që e bëri të njohur gramatikën shqipe në Gjermani

11 Shtator, 2019 - 7:04 pm

Ka ndërruar jetë profesori dhe gjuhëtari gjerman Wilfried Fiedler. Ai ka lënë gjurmë të pashlyera në albanologji, me veprën “Albanische Grammatik”.

Kjo vepër e realizuar në bashkëpunim me Oda Buchholz, u bë referencë kryesore për gramatikën e shqipes në hapësirën gjermane. Fiedler ka shkuar edhe shumë artikuj për gjuhën shqipe dhe gjuhët e Ballkanit në veprën “Grmatikë krahasimtare e gjuhëve të Ballkanit”.

Profesori Fiedler mbetet njëri nga emrat më të shquar në albanologji, dhe një kontribues i çmuar i afirmimit të gramatikës shqipe në hapësirën gjermane. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme