Ndërhyrje mbretërore në konfliktin mes anëtarëve të Nobelit të Letërsisë

12 Prill, 2018 - 3:34 pm

Mbreti i Suedisë, Carl Gustav u kërkoi anëtarëve themelues të Akademisë që përcakton çmimin Nobel në Letërsi që të kenë parasysh atë që kjo akademi përfaqëson.

“Konfliktet që janë shfaqur në Akademinë Suedeze janë shumë të pakëndshme dhe rrezikojnë seriozisht të dëmtojnë punën e rëndësishme të akademisë”, tha mbreti Carl Gustaf XVI, që është edhe kreu i saj, transmeton ATSH raportimin e DPA.

Kjo përçarje u shfaq të premten kur tre anëtarë njoftuan se do të largoheshin në kuadër të dështimit të një votimi për të përjashtuar poeten, Katarina Frostenson nga organizata.

Votimi u kërkua pasi akademia ngarkoi një zyrë ligjore, në nëntor, për të hetuar në lidhje me akuzat për ngacmime seksuale të bëra nga 18 gra kundër bashkëshortit të Frostenson.

Ai i kishte mohuar këto akuza.

Sipas një raporti konfidencial, Frostenson ka shkelur ligjin e konfliktit të interesit duke mos informuar se ajo ishte bashkëpronare e një salle koncertesh që drejtohej nga bashkëshorti i saj dhe që më parë kishte marrë financime nga akademia./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme