“Në pleqëri pendohesh sidomos për mëkatet që nuk i ke bërë”

10 Qershor, 2020 - 3:30 pm

William Somerset Maugham ishte një dramaturg, novelist dhe shkrimtar i tregimeve të shkurtra angleze. Ai ishte ndër shkrimtarët më të njohur të epokës së tij dhe me reputacionin autori më i paguar gjatë viteve 1930.

Të dy prindërit e Maugham vdiqën para se të bëhej 10 vjeç, dhe djali jetim u rrit nga një xhaxhai i babait, i cili ishte emocionalisht i ftohtë. Ai nuk dëshironte të bëhej avokat si burrat e tjerë në familjen e tij, kështu që ai stërviti dhe u kualifikua si mjek. Romani i tij i parë Liza i Lambeth (1897) u shitë aq shpejt sa Maugham hoqi dorë nga ilaçi për të shkruar me kohë të plotë.

Gjatë Luftës së Parë Botërore, ai shërbeu me Kryqin e Kuq dhe në korpusin e ambulancës para se të rekrutohej në 1916 në Shërbimin e Inteligjencës Sekrete Britanike. Ai punoi për shërbimin në Zvicër dhe Rusi para Revolucionit të Tetorit të vitit 1917 në Perandorinë Ruse. Gjatë dhe pas luftës, ai udhëtoi në Indi, Azinë Juglindore dhe Paqësorin. Ai tërhoqi nga ato përvoja në tregimet dhe romanet e tij të mëvonshme.

KultPlus ju sjell sot disa nga thënie e tij më të njohura:

“Tragjedia e madhe e jetës nuk është se njerëzit vdesin, por që rreshtin së dashuruari.”

“Përsosuria ka një të metë të madhe: ka gjasa të jetë bajate.”

“Në pleqëri pendohesh sidomos për mëkatet që nuk i ke bërë.”

“Njerëzit më kanë interesuar përherë, por s’më kanë pëlqyer kurrë.”

“Njeriu elegant është ai, veshja e të cilit nuk bie kurë në sy.”

“Vështirë të diskutohet me një të dehur. Më kot ta mohojmë, kush është esëll është një shkallë më poshtë.” / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme